Akder - Akışkan Gücü Derneği

Hidrolik devre elemanları çalışma prensipleri gereği dar toleranslarda çalışırlar, bu yüzden de yağ kirliliğine karşı çok hassastırlar. Dolayısıyla hidrolik tahrikli makinaların performanslarını uzun süre sürdürebilmelerinin temel koşullarından birisi üreticilerin belirlediği standartta temiz bir yağ ile çalışmasıdır. Sanayide çoğu kez bu konunun göz ardı edilmesi sebebiyle olması gerekenden çok daha kısa sürede makine arızaları ve bunun sonucunda gereksiz parça değişimleri ve üretim kayıpları ile karşılaşılmaktadır. 

AKDER Akışkan Gücü Derneği olarak UAGEM adı altında 2010 yılından itibaren sektörümüzde ve sanayide çalışan yüzlerce kişiye hidrolik eğitimleri verdik. Eğitimlerimiz de Hidrolik ile ilgili temel ve ileri seviye konuların yanı sıra kullanıcıları yağ kirliliğine karşı bilinçlendirmek amacıyla mümkün olduğunca hidrolik filtrasyon konusuna da ağırlık vermeye çalıştık.

Eğitimlerimizde başta hidrolik akışkanların özellikleri, kirli partiküllerin yapısı, sisteme giriş yolları ve filtre çeşitleri olmak üzere pek çok filtrasyon ile ilgili konuda bilgi vermekteyiz. Genellikle katılımcılar yağ kirliliğini gözle görülebilir olduğunu ve yeni yağların temiz olduğunu düşünmektedirler.

Eğitim merkezimizde üyelerimiz tarafından bağışlanan çok sayıda filtre, filtre elemanı, kirlilik göstergesi ile birlikte lazer partikül sayıcı cihazı da içeren bir yağ kirliliği ölçüm seti bulunmaktadır. Katılımcılar bu ürünler üzerinde çalışma imkanı bularak çalışma prensipleri ve iç yapıları hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Lazer partikül sayıcı cihaz ile yeni yağ ya da yanlarında getirmeleri halinde kendi makinalarında kullanılan yağların analizlerini yaparak kirlilik seviyelerini ölçmektedirler.  

Eğitim sonucunda katılımcılar yağ temizliğinin hidrolik sistem için ne kadar önemli olduğunu,  kendi makinalarındaki yağların ölçümünü nasıl yapabileceklerini ve mevcut filtrasyon sistemlerini nasıl iyileştirebileceklerini öğrenmiş olmaktadırlar.

 

AKDER olarak eğitimlerimizin amacı kullanıcıları bilinçlendirerek sektörümüze ve ülke sanayine katkı sağlamaktır. Bu doğrultuda bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonrasında da eğitimlerimizi geliştirerek daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflemekteyiz.