Akder - Akışkan Gücü Derneği

Hidrolik silindirlerde silindirin strok sonuna gittiğinde piston ile silindir tabanı ya da boğazı birbirlerine çarpar, bu çarpa etkisi silindirin yataklama ve sızdırmazılk elemanlarına zarar vereceği gibi bağlantı elemanlarında çözülmeye de sebep olabilir.

Hızla hareket eden silindiri yavaşlatarak durdurmak bu çarpma etkisini ortadan kaldıracaktır. Silindiri kontrol eden yön valfimiz eğer oransal ise ona verilecek sinyaller ile strok sonunda yavaşlayarak durmasını sağlayabiliriz fakat yön valfimiz bu özellikte bir valf değilse ve özellikle hızlı hareket eden bir silindirler ise yastıklama mekanizması kullanmak silindirin arızalarının azalmasına ve performansının artmasını sağlayacaktır.

Şekildeki örnek silindirde pistonun önüne ve arkasına iki adet yastıklama burcu yerleştirilmiştir. Bu burçlar silindir strok sonuna yaklaştığında yağın tanka gidişini kısıtlayarak silindir boğazı ya da tabanında yer alan küçük bir kanaldan geçmeye zorlar. Bu şekilde çıkan yağ rahat çıkamayacağı için, burcun boyu kadar bir mesafe boyunca silindirin ilerleme hızı düşer ve silindir yavaşlar. Bu küçük kanalın üzerine yerleştirilen bir kısma valfi ile yastıklama mesafesi boyunca hangi hızla gideceğini kontrol edebiliriz. Eğer burada ayarlı bir valf yok ise ayarsız bir yastıklama yapılmış demektir ve bu taktirde yastıklama hızını değiştiremeyiz. Yastıklama hızını ayarlarken mümkün olduğunca darbe, gürültü olmayacak şekilde en açık konuma getirmeliyiz böylece gereksiz yere çevrim süremizi uzatmamış oluruz.

 

        

 

Bu şekilde yapılacak yastıklamada olabilecek bir problemde pistonu ilk hareket vermede yaşanacak sıkıntıdır. Burç besleme hattını kapattığı için kısma valfinden tersten geçim kanaldan silindirin içine doğru gitmek zorunda kalacak olan yağ ilk kalkış hareketini yavaşlatacaktır. Bu durumu engellemek için boğaz ve tabana ikinci bir kanal açıp bununda önüne tek yönde akışa izin veren devre elemanı olan çek valf yerleştirilir. Böylece silindir ilk kalkışta yastıklamadan etkilenmeden hareketine başlar.